Most, przystanki i kawałek asfaltu

Budowa ścieżki rowerowej „Kolej na rower” intensywnie posuwa się do przodu. Trwają prace na zabytkowym moście w Stanach. W najbliższym czasie wykonawca zajmie się montażem miejsc postojowych dla rowerzystów oraz uzupełnieniem brakującego odcinka asfaltu przy wiadukcie nad obwodnicą Nowej Soli.

48-kilometrowa ścieżka rowerowa w Powiecie Nowosolskim to jedna z najbardziej oczekiwanych inwestycji ostatnich lat. Wielu amatorów dwóch kółek nie może już się doczekać, kiedy przejezdna będzie cała trasa od Stypułowa do Sławocina. Na ten moment będziemy musieli jednak jeszcze chwilę poczekać.

Kolejne porozumienie

Do tej pory nie został utwardzony odcinek ścieżki, który przebiega na terenie leśnym. W ubiegłym tygodniu Starosta Nowosolski Iwona Brzozowska podpisała umowę z Nadleśnictwem Nowa Sól. W najbliższym czasie wykonawca uzupełni brakujący odcinek nawierzchni przy wiadukcie nad Południową obwodnicą Nowej Soli.

7 przystanków

Wykonawca przygotowuje się również do montażu miejsc postojowych. Zgodnie z założeniami projektu będzie ich 7: dwa w Nowej Soli (przy ul. Chałubińskiego i ul. Przyszłości), w Stypułowie, Ciepielowie, Otyniu, Stanach oraz w Kolsku.

Jeszcze most

Czy most w Stanach jest już przejezdny? To jedno z najczęściej zadawanych pytań dotyczących ścieżki. Odpowiedź brzmi – jeszcze nie. Prace na zabytkowym moście nadal trwają. Tempo realizacji tego zadania wynika ze specyfiki prac konserwatorskich, które są tam prowadzone.

W planach jest również montaż oświetlenia oraz monitoringu na moście.

Byle do października

Termin zakończenie inwestycji nie jest zagrożony. Wykonawca ma czas do końca października.

Wielu osobom wydaje się, że trasa jest już prawie gotowa. Mimo to sporo jest jeszcze do zrobienia. Poza uzupełnieniem nawierzchni i montażem miejsc postojowych, pozostaje jeszcze montaż brakujących barierek i prace wykończeniowe.

Powiatowy Zarząd Dróg zapowiada również wprowadzenie nowej organizacji ruchu – głownie na skrzyżowaniach z drogami gruntowymi.

Kolej na ekologię

Powiatowa rowerostrada o długości 48 km powstaje na trasie zlikwidowanej linii kolejowej nr 371 Wolsztyn – Żagań. Ścieżka budowana jest na terenie Powiatu Nowosolskiego w ramach projektu „Kolej na rower – budowa ścieżek rowerowych w ramach rozwoju transportu ekologicznego”.

W projekcie, którego liderem jest Powiat Nowosolski, bierze udział 5 gmin: Gmina Kolsko, Gmina Otyń, Gmina Wiejska Nowa Sól, miasto Nowa Sól i Gmina Kożuchów.

Wartość projektu to 17,5 mln zł. Projekt otrzymał 61,44 proc. dofinansowania.