Młodzież ratowała ludzi w Parku Krasnala

Jedna osoba nieprzytomna, druga zraniła się w rękę – krew jest wszędzie, kolejna właśnie dławi się cukierkiem, a kilka metrów dalej grupa dziewczyn poparzyła się przy grillu… Co robić w takiej sytuacji? Czy uda się pomóc poszkodowanym? Jak wezwać pomoc?

W czwartek 16 czerwca w Parku Krasnala doszło do kilku niebezpiecznych wypadków. Trzeba było opatrzyć rannych, zabezpieczyć osoby nieprzytomne, a nawet wykonać sztuczne oddychanie. Na szczęście „ratowników” nie brakowało.

Oczywiście sytuacje, o których mowa, były tylko symulowane. Wszystko po to, aby sprawdzić umiejętności uczestników Regionalnych Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK.

Emocji nie brakowało

Mistrzostwa Pierwszej Pomocy to kolejne działanie zorganizowane w ramach obchodów 100-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża w Powiecie Nowosolskim. W zawodach wzięły udział reprezentacje szkół z Nowej Soli, Nowego Miasteczka, Kożuchowa, Lubięcina i Wschowy.

Młodzież musiała rozwiązać test związany z działalnością PCK. Najwięcej emocji dostarczyły jednak konkurencje praktyczne. Zadaniem drużyn było pomóc uczestnikom niebezpiecznych zdarzeń. „Ratownicy” musieli trafnie ocenić sytuację, pomóc poszkodowanym oraz wezwać pomoc.

Ogólniak i Miasteczko najlepsi

Drużyny rywalizowały w dwóch kategoriach. W młodszej grupie wiekowej najlepsza okazała się reprezentacja Zespołu Szkół z Nowego Miasteczka. Wśród starszych uczestników Mistrzostw zwyciężyła ekipa nowosolskiego „Ogólniaka”. Zwycięzcy będą reprezentować nasz Powiat podczas Mistrzostw Okręgowych.

Nagrody oraz dyplomy dla laureatów wręczyła Starosta Nowosolski Iwona Brzozowska, która objęła patronatem to wydarzenie.

– Gratuluję wam wszystkim. Miło jest spotkać młodych ludzi, którzy w sytuacjach kryzysowych będą wiedzieli jak się zachować. Wasza wiedza jest bezcenna. Mam nadzieję, że nigdy nie będziecie musieli z niej skorzystać – podkreślała Starosta Iwona Brzozowska.

Szkoły podstawowe

I miejsce – Zespół Szkół w Nowym Miasteczku

II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 8 w Nowej Soli

III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 1 w Kożuchowie