Miedzi Copper czeka na naszych uczniów

O potrzebach zatrudnienia wykwalifikowanej kadry w kopalni miedzi, którą planuje zbudować w powiecie nowosolskim Miedzi Copper, rozmawiały przedstawicielki powiatu i OPZL-u z dyrektorem generalnym spółki. Spotkanie odbyło się w takim gronie, bo to właśnie powiat prowadzi szkoły ponadpodstawowe, które mogą wykształcić przyszłych pracowników przedsiębiorstwa, a OPZL dba o interesy przedsiębiorców.

Z prof. Stanisławem Speczikiem, Dyrektorem Generalnym spółki Miedzi Copper, Panią dr Kingą Capik z Mazów Copper Sp. z o.o. spotkały się Sylwia Wojtasik, Członek Zarządu Powiatu Nowosolskiego i Bogumiła Ulanowska, Wiceprzewodnicząca Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej i jednocześnie Radna Powiatu Nowosolskiego.

Tematem spotkania były oczekiwania spółki dotyczące kwalifikacji zawodowych, poziomu wykształcenia przyszłych pracowników potrzebnych do realizacji inwestycji. Aby na miejscu była dostępna odpowiednia kadra, konieczne jest przygotowanie odpowiedniej bazy edukacyjnej.

– To proces wymagający przygotowania, czasu i eksperckiego wsparcia, stąd nieodzownym elementem jest zbudowanie ścisłej współpracy przedsiębiorstwem w zakresie edukacji i lokalnego rynku pracy – wyjaśnia Sylwia Wojtasik. – Chcielibyśmy, wykorzystując możliwości samorządowe, w sposób profesjonalny i wyczerpujący przygotować i zrealizować odpowiednią strategię, która pozwoli w niedalekiej przyszłości uniknąć powszechnych problemów z doborem odpowiednio wykwalifikowanej kadry, dzięki ogromnemu potencjałowi naszego powiatu.

Podczas spotkania wskazywano na potrzebę zatrudnienia w przyszłej kopalni nie tylko górników do wydobywania miedzi, ale również m.in. elektryków i instalatorów klimatyzacji. Rozmowy będą kontynuowane.