Jodłów i Bielawy poza niebieską strefą ASF

Gmina Wiejska Nowa Sól i Gmina Siedlisko znajdują się już poza obszarem zagrożonym Afrykańskim Pomorem Świń. W najnowszym rozporządzeniu Wojewody Lubuskiego nie ma restrykcji dla powiatu nowosolskiego.

ASF to problem, który nieustannie dotyczy hodowców świń. Zgodnie z obowiązującym rozporządzenie Wojewody Lubuskiego z dnia 9 sierpnia 2021 r. obszarem zagrożonym i zapowietrzonym objęte są miejscowości powiatów sulęcińskiego, międzyrzeckiego, świebodzińskiego, żagańskiego i słubickiego. Powiat nowosolski znajduje się poza strefą objętą obostrzeniami. Jednak zagrożenie jest nadal realne.

Warto również zauważyć, że przypadków wykrytych u dzików wciąż przybywa. W okresie trwających prac rolnych, sezonie turystycznym czy podczas grzybobrania zagrożenie przeniesienie choroby do hodowli rośnie. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie zasad bioasekuracji.

Zgodnie z przewidywaniami Powiatowego Lekarza Weterynarii w Nowej Soli taka sytuacja będzie się utrzymywała przez kilka lat.