Enea inwestuje w uczniów „Elektryka”

Wirtualna rzeczywistość, tablety edukacyjne i profesjonalna odzież robocza dla każdego ucznia – w takich warunkach zawód elektryka będą poznawali przyszli technicy z CKZiU „Elektryk”. Klasa działa w ramach pilotażowego programu patronackiego Enea Operator.

We wrześniu pierwszoklasiści z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego „Elektryk” zostali częścią „rodziny” Enea – największego dostawcy energii w kraju. W ramach współpracy z firmą szkoła realizuje nowatorski program kształcenia na przyszłych elektryków. Do uczniów właśnie trafił sprzęt, który będzie wykorzystywany podczas zajęć lekcyjnych.

Współpraca na medal

W uroczystości, która odbyła się 17 stycznia, wzięli udział przedstawiciele firmy Enea, uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz zaproszeni goście. Powiat Nowosolski reprezentowała Członek Zarządu Sylwia Wojtasik.

– Dziękuję firmie Enea Operator, że możemy brać udział w tej współpracy. Cieszę się, że wspólnie przygotujemy tych młodych ludzi, do wejścia na rynek pracy – mówiła przedstawiciel Zarządu Powiatu Sylwia Wojtasik.

Pod ogromnym wyrażeniem działań realizowanych w ramach partnerskiej współpracy szkoły oraz firmy Enea byli również zaproszeni goście.

– Jesteście bardzo dobrą szkołą, ponieważ właśnie wdrażacie coś, o czym wszyscy mówiliśmy od dawna czyli kształcenie we współpracy z firmami. Serdecznie gratuluję tego projektu. Jestem z was bardzo dumna – podkreślałam Katarzyna Pernal-Wyderkiewicz, Wicekurator Oświaty.

Inwestycja w przyszłość

– Cieszymy się, że ta współpraca została nawiązana. Chcemy wspierać tych młodych ludzi oraz szkołę w działaniach związanych z rozwojem tej klasy – zapowiedział wiceprezes Zarządu Enea Operator Michał Cebula.

Inwestowanie w uczniów CKZiU „Elektryk” Enea rozpoczęła od przekazania nowoczesnych tabletów edukacyjnych, które będą wykorzystywane podczas lekcji matematyki, fizyki oraz zajęć zawodowych. Tablet wyposażony w dodatkową klawiaturę, myszkę, pamięć zewnętrzną otrzymał każdy uczeń.

Dodatkowo firma Enea przekazała profesjonalna odzież roboczą.

W świecie wirtualnym

Młodzież z technikum elektrycznego będzie realizowała także zajęcia z wykorzystaniem rzeczywistości wirtualnej. Dzięki specjalnym goglom uczniowie będą realizowali trzy moduły – naprawy maszyn elektrycznych, łączenia kabli i przewodów oraz ochrony przeciwporażeniowej.

– W ramach realizacji projektu dotyczącego klasy patronackiej współpracujemy również z Uniwersytetem Zielonogórskim oraz Politechniką Poznańską, które przygotowują dla nas specjalistyczne oprogramowanie do nauki – podkreśla dyrektor szkoły Grzegorz Königsberg.