Elektroniczne książki dla każdego czytelnika

Miejska Biblioteka Publiczna w Nowej Soli zawarła umowę z Ogólnopolską Sieciową Biblioteką Internetową (OSBI) dzięki czemu od nowego roku zyska dostęp do internetowej wypożyczalni. Aby zachęcić do tego pomysłu inne biblioteki z terenu powiatu i przybliżyć funkcjonowanie platformy OSBI, we wtorek – 6 grudnia br. odbyło się spotkanie z inicjatywy dyrektor MBP Elżbiety Gonet. Uczestniczył w nim Starosta Nowosolski Waldemar Wrześniak.

Platforma OSBI to wypożyczalnia internetowa, która zostanie wprowadzona do oferty wszystkich bibliotek powiatu. Każdy czytelnik otrzyma kod dostępu, dzięki któremu będzie mógł korzystać ze zbiorów, na które biblioteka ma wykupioną licencję. Będzie mógł to zrobić przez komputer, tablet czy smartfon, wystarczy połączenie z internetem. W zasobach OSBI znajduje się literatura popularna, podróżnicza, przewodniki, poradniki oraz literatura dziecięca i młodzieżowa. Literatura ta dostępna jest w formie e-booków, audio i video, w ramach sieci stacjonarnej lub mobilnej. Dzięki przyłączeniu się bibliotek do tej internetowej wypożyczalni czytelnicy zyskają łatwiejszy dostęp do tysięcy tytułów. To znacznie pomoże osobom, które z różnych przyczyn nie mogą albo po prostu nie mają czasu pójść do biblioteki i w sposób tradycyjny wypożyczyć książkę. Dzięki temu projektowi książka w formie e-booka będzie nam towarzyszyć przez cały dzień i w każdej wolnej chwili będziemy mogli do niej sięgnąć.

Na terenie powiatu nowosolskiego jest 7 bibliotek: w Bytomiu Odrzańskim, Kolsku, Kożuchowie, Nowym Miasteczku, Otyniu, Przyborowie i Siedlisku. Miejska Biblioteka Publiczna w Nowej Soli pełni funkcję biblioteki powiatowej.