Dyskutowali o dotacji dla szpitala

W poniedziałek 18 lutego Starosta Nowosolski Iwona Brzozowska spotkała się z włodarzami gmin Powiatu Nowosolskiego. W spotkaniu udział wzięli prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz, wiceprezydent Jacek Milewski, burmistrz gminy Otyń Barbara Wróblewska, wójt gminy Nowe Miasteczko Danuta Wojtasik, wójt gminy wiejskiej Izabela Bojko, burmistrz gminy Bytom Odrzański Jacek Sauter oraz wójt gminy Kolsko Henryk Matysik.

Jednym z głównych tematów, o którym dyskutowano podczas spotkania, była kwestia udzielenia pomocy finansowej dla Wielospecjalistycznego Szpitala Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Nowej Soli na zakupu tomografu. Propozycja starostwa zakładała współpracę finansową lokalnych samorządów, w ramach której szpital miał otrzymać 500 tys. rocznej dotacji na ten cel. Pieniądze miały pochodzić z budżetów starostwa – 150 tys. zł oraz miasta Nowa Sól – 175 tys. zł. Kolejne 175 tys. zł miałyby dołożyć pozostałe gminy: Bytom Odrzański – 20 tys. zł, gmina wiejska Nowa Sól – 26 tys. zł, Kolsko – 12,5 tys. zł, Kożuchów – 58 tys. zł, Nowe Miasteczko – 20 tys. zł, Otyń – 25 tys. zł, Siedlisko – 13 tys. zł. Kwoty zostały ustalone proporcjonalnie według liczby mieszkańców.

Poniedziałkowe spotkanie nie przyniosło ostatecznego rozwiązania sprawy. Część gmin nie zajęła jeszcze oficjalnego stanowiska.