Po raz szósty uczniowie z Polski i Niemiec spotkali się na warsztatach zorganizowanych w ramach projektu „Razem dla pogranicza”. Młodzież uczyła się obsługi dronów i pogłębienia wiedzy w zakresie powietrznej robotyki.
Warsztaty odbyły się w nowosolskim Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego „ELEKTRYK“. Młodzież mogła zapoznać się z technologią dronów, tj. poznać podstawy praw fizycznych, podstawy prawne oraz programowanie i latanie dronami. Warsztaty poprowadzili trenerzy z berlińskiej DroneMasters Academy – Branco May Trinkwald i Philipp Horstmann.
Trenerzy przygotowali i przedstawili wiele ciekawych zagadnień związanych z prawem dot. latania dronami, rodzajami dronów, sposobami budowy i możliwościami konstrukcyjnymi. Przekazywali młodzieży poprzez zabawę elementy przedmiotów ścisłych, uczyli myślenia przestrzennego i koordynacji ręka-oko. Uczniom sprawiło to dużo radości i frajdy, także z uwagi na fakt, iż warsztaty odbyły się po dość długiej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. Tym bardziej było to wspaniale i optymistyczne wydarzenie dla wszystkich uczestników.
Nauczyciel CKZiU „ELEKTRK” Damian Kuśmierek podkreślił, że trenerzy z DroneMasters Academy są pasjonatami programowania i awioniki, dzięki czemu zainspirowali uczestników warsztatów do zdobywania i pogłębiania wiedzy w zakresie powietrznej robotyki i mobilności.
Bardzo możliwe, że w przyszłości w nowosolskiej placówce będzie więcej osób zajmujących się innowacyjnymi technologiami w zakresie mobilności powietrznej.
Drony zyskują na coraz to większym znaczeniu, także jako narzędzie wykorzystywane w pracy zawodowej, czy to w celach naukowych, w rolnictwie i w leśnictwie, w organizacjach humanitarnych a także w policji. Coraz częściej poszukuje się pilotów dronów, ale także mechatroników, którzy są personelem naziemnym.
Warsztaty, których organizatorami było Centrum Innowacji i Technologii, Spółka Wspierania Przedsiębiorczości Powiatu Sprewa-Nysa wraz ze swoim polsko-niemieckim Eurocentrum, odbyły się w ramach projektu „Razem dla pogranicza – poprawa infrastruktury edukacyjnej i rozwoju kompetencji transgranicznych”. Projekt jest realizowany przez Powiat Nowosolski, CIT GmbH – Agencje Wspierania Przedsiębiorczości Powiatu Sprewa-Nysa oraz stowarzyszenie Berufsförderwerk der Bauindustrie Berlin-Brandenburg e.V w ramach Programu Współpracy INTERREG VA Brandenburgia Polska 2014-2020.