Powiat Nowosolski realizuje program szczepień na wirusa HPV, który w 99% jest przyczyną raka szyjki macicy. Dziewczynki z rocznika 2011 będą mogły zaszczepić się za darmo. Trwa rejestracja!
Pomimo rozwoju medycyny nowotwory szyjki macicy stanowią wciąż duże wyzwanie zdrowotne. Za rozwój raka szyjki macicy, jednego z najczęściej występujących nowotworów u kobiet, odpowiada wysoko onkogenny wirus HPV.
Szczepienia
Najlepszą profilaktyka raka szyjki macicy to szczepienia, które zapobiegają zakażeniom wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) oraz przesiewowe badania cytologiczne (wczesne wykrywanie dysplazji i raka).
Powiat Nowosolski przystąpił do realizacji programu profilaktyki zdrowotnej z zakresu profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) dla dziewcząt z rocznika 2011 zamieszkałych na terenie Powiatu Nowosolskiego na rok 2022.
Zarząd Powiatu podpisał umowę z firmą Cogito Sebastian Łaźniak z Kalisza, która będzie realizowała edukację zdrowotną oraz szczepienia na terenie naszego powiatu.
Zgłoszenia
Programem zostanie objęte ok. 60 dziewczynek z terenu powiatu. W pierwszej kolejności program skierowany jest do wychowanków Placówki Opiekuńczo Wychowawczej w Kożuchowie z rocznika 2011. O udziale uczestników programu decydować będzie kolejność zgłoszeń.
Rejestracja odbywa się za pośrednictwem infolinii
- 800 808 006 (infolinia bezpłatna)
- 731 541 455 (opłata wg taryfy operatora)
Szczepienia będą odbywał się w Nowej Soli (budynek przychodni Allmed przy ul. Kościuszki w Nowej Soli) Schemat szczepienia składa się z dwóch dawek podawanych w odstępie 6 miesięcy. Obie dawki są finansowane w ramach programu.
Profilaktyka
Starosta Nowosolski powołał również radę ds. programu profilaktyki zdrowotnej z zakresu zakażeń wirusem HPV. W skład rady wchodzą przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Nowej Soli, Wielospecjalistycznego Szpitala w Nowej Soli, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz wykonawcy zadania.
Członkowie rady spotkali się w ubiegłym tygodniu. Była to okazja do omawiania założeń realizowanego programu zdrowotnego, ale także do rozmowy na temat innych programów zdrowotnych dotyczących m.in. czerniaka, raka prostaty, wad wzroku.