Darmowe szczepienia na HPV dla dziewczynek z powiatu nowosolskiego

Powiat Nowosolski realizuje program szczepień na wirusa HPV, który w 99% jest przyczyną raka szyjki macicy. Dziewczynki z rocznika 2011 będą mogły zaszczepić się za darmo. Trwa rejestracja!

Spotkanie rady ds. programu profilaktyki zdrowotnej zakażeń wirusem HPVPomimo rozwoju medycyny nowotwory szyjki macicy stanowią wciąż duże wyzwanie zdrowotne. Za rozwój raka szyjki macicy, jednego z najczęściej występujących nowotworów u kobiet, odpowiada wysoko onkogenny wirus HPV.

Szczepienia

Najlepszą profilaktyka raka szyjki macicy to szczepienia, które zapobiegają zakażeniom wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) oraz przesiewowe badania cytologiczne (wczesne wykrywanie dysplazji i raka).

Powiat Nowosolski przystąpił do realizacji programu profilaktyki zdrowotnej z zakresu profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) dla dziewcząt z rocznika 2011 zamieszkałych na terenie Powiatu Nowosolskiego na rok 2022.

Zarząd Powiatu podpisał umowę z firmą Cogito Sebastian Łaźniak z Kalisza, która będzie realizowała edukację zdrowotną oraz szczepienia na terenie naszego powiatu.

Zgłoszenia

Zarząd Podpisał umowęProgramem zostanie objęte ok. 60 dziewczynek z terenu powiatu. W pierwszej kolejności program skierowany jest do wychowanków Placówki Opiekuńczo Wychowawczej w Kożuchowie z rocznika 2011. O udziale uczestników programu decydować będzie kolejność zgłoszeń.

Rejestracja odbywa się za pośrednictwem infolinii

• 800 808 006 (infolinia bezpłatna)
  • 731 541 455 (opłata wg taryfy operatora)

Szczepienia będą odbywał się w Nowej Soli (budynek przychodni Allmed przy ul. Kościuszki w Nowej Soli) Schemat szczepienia składa się z dwóch dawek podawanych w odstępie 6 miesięcy. Obie dawki są finansowane w ramach programu.

Profilaktyka

Spotkanie rady ds. programu profilaktyki zdrowotnej zakażeń wirusem HPVStarosta Nowosolski powołał również radę ds. programu profilaktyki zdrowotnej z zakresu zakażeń wirusem HPV. W skład rady wchodzą przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Nowej Soli, Wielospecjalistycznego Szpitala w Nowej Soli, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz wykonawcy zadania.

Członkowie rady spotkali się w ubiegłym tygodniu. Była to okazja do omawiania założeń realizowanego programu zdrowotnego, ale także do rozmowy na temat innych programów zdrowotnych dotyczących m.in. czerniaka, raka prostaty, wad wzroku.