Cześć i chwała Bohaterom! Oddaliśmy cześć Powstańcom

1 sierpnia o godz. 17.00 cała Polska zatrzymała, aby oddać cześć uczestnikom Powstania Warszawskiego. Uroczystość upamiętniającą 75. rocznicę wydarzeń, które miały miejsce w stolicy w 1944 roku, odbyły się również pod pomnikiem Bohaterom Walk o Polskę.

Podczas uroczystości upamiętniającej Powstanie Powiat Nowosolski reprezentowali Starosta Nowosolski Iwona Brzozowska, Członek Zarządu Mariusz Stokłosa oraz wiceprzewodniczący Rady Powiatu Andrzej Dela. Kwiaty pod pomnikiem złożyli samorządowy, przedstawiciele służb mundurowych, jednostek samorządowych, szkół, lokalnych organizacji oraz mieszkańcy.

Powstanie Warszawskie było największą akcją militarną Armii Krajowej. Powstańcy prowadzili walkę z siłami zbrojnymi Niemiec przez 63 dni. 3 października 1944 roku powstanie zakończyło się klęską. W tym czasie zginęło ok. 150-200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy. Dotkliwe straty poniosło również wojsko polskie: 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys.