Czas na oficjalną prezentację „świątyni” sportu

Zarząd Powiatu zaprosił przedstawicieli klubów sportowych oraz stowarzyszeń do wyremontowanej salę gimnastyczną ZSP nr 2 przy ul. Wróblewskiego. Jest się czym pochwalić – udało się stworzyć bardzo dobre warunki, aby mieszkańcy powiatu mogli rozwijać swoje sportowe pasje.

O historii budynku opowiadał dr Tomasz AndrzejewskiNiewielu mieszkańców zdaje sobie sprawę, że budynek przy ul. Wróblewskiego to jeden z najcenniejszych zabytków Nowej Soli. Budowla powstała w 1769 roku z inicjatywy braci morawskich.

– Po 1945 roku w Polsce niszczono wszystko to, co kojarzyło się z Niemcami. Możemy powiedzieć, że mamy duże szczęście, że ktoś wtedy postanowił przeznaczyć dawny zbór na sale gimnastyczną. Dzięki temu ten cenny zabytek ma gospodarza, który o niego dba i remontuje go – historię dawnego zboru uczestnikom spotkania przybliżył dr Tomasz Andrzejewski, dyrektor nowosolskiego muzeum

Liczne remonty, które realizowane są w zabytkowym budynku przy Wróblewskiego to efekt wieloletnich starań Zarządu Powiatu Nowosolskiego. Starosta Iwona Brzozowska przypomniała zebranym, że jeszcze w poprzedniej kadencji udało się wyremontować sygnaturkę oraz dach.

– Pozyskaliśmy również dotacje od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, aby wymienić okna oraz odnowić barokowe drzwi, które zachwyciły Panią Konserwator – wspomina Starosta.

Starosta Iwona Brzozowska, Dyrektor ZSP nr 2 D. Lesiweicz oraz przedstawiciele loklanych organizacjiW tym roku również we współpracy z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków oraz przy ogromnym zaangażowaniu Wydziału Inwestycji, Funduszy Pomocowych oraz Promocji został przeprowadzony remont sali.

– Myślę, że udało nam się zrobić to, na co wielu z Państwa czekało. Sala gimnastyczna będzie służyła uczniom ZSP nr 2, ale także lokalnym stowarzyszeniom i mieszkańcom. Mam nadzieję, że wiele małych klubów nadal chętnie będzie korzystać z tego obiektu, mimo że w Nowej Soli powstaje kolejny duży obiekt sportowy – mówi Starosta Iwona Brzozowska.

Do korzystania z sali zachęca również Daniel Lesiewicz, dyrektor ZSP nr 2.