Chcemy być gotowi na nową perspektywę

Dzięki polsko-niemieckiej współpracy zmieniamy oblicze szkolnictwa w powiecie nowosolskim. Z inicjatywy Powiatu Nowosolskiego w Nowej Soli odbyło się spotkanie z naszymi partnerami z Centrum Innowacji i Technologii z Forst dotyczące planów na perspektywę finansową Programu Współpracy INTERREG VIA na lata 2021-2027 i możliwości kontynuowania transgranicznej współpracy.

Partnerzy z CIT odwiedzli CKZiU Elektryk– Pod koniec tego roku mają być ogłoszone zasady podziału środków w ramach Programu Interreg. Do tego czasu chcemy być gotowi z naszymi projektami. Dlatego już teraz musimy określić nasze możliwości i potrzeby – mówi Wicestarosta Waldemar Wrześniak.

Okazją do rozmów o dalszej współpracy było spotkanie, w którym uczestniczyli przedstawicie Powiatu Nowosolskiego – Wicestarosta Waldemar Wrześniak, zespół Wydziału Inwestycji ds. Projektów transgranicznych Katarzyna Dzieńdziura i Andrzej Smoluk oraz partnerzy z Centrum Innowacji i Technologii w Forst – dyrektorzy Rainer Schubert i Heike Gensing oraz kierownik projektu Tomasz Sandecki.

Partnerzy z Niemiec zdradzili, że w nowych działaniach interesuje ich kierunek związany z dronami. Rozwój kształcenia w tym kierunku związany jest z oczekiwaniami ich pracodawców, którzy coraz chętniej wykorzystują drony w rożnych dziedzinach np. dekarstwie, górnictwie, transporcie czy działaniach związanych z ochroną przeciwpowodziową.

Pracownia logistyczna w ZSP nr 4W Powiecie Nowosolskim planowane są działania związane z kształceniem młodzieży w kierunkach, które są zgodne z oczekiwaniami naszych przedsiębiorców oraz w formie  innowacji, które przedyskutowane zostaną przez dyrektorów szkół zawodowych z naszego powiatu i szkół z terenu powiatu Spree –  Neisse na planowanym wkrótce spotkaniu.

Wizyta partnerów z CIiT w Forst była okazją do pokazania niemieckim partnerom Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego „Elektryk” oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 “Spożywczak” w Nowej Soli, które udało się doposażyć w ramach dotychczasowej współpracy.