Chcą działać dla seniorów z Powiatu

Czy w Powiecie Nowosolskim powstanie Rada Seniorów? Wszystko wskazuje na to, że tak. Przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń, które działają na rzecz osób starszych, są gotowi do współpracy i mają wiele pomysłów. Na poniedziałkowym spotkaniu ustalono plan działań, które mają doprowadzić do powołania Rady.

Powiatowy kalendarz imprez, Karta Seniora, spotkania tematyczne, różne formy aktywności skierowane do osób starszych czy pomoc w organizacji badań to tylko niektóre z pomysłów, jakie pojawił się podczas spotkania inaugurującego powstanie Powiatowej Rady Seniorów. W to, że powołanie takiego organu jest potrzebne, środowiska działające na rzecz osób starszych nie mają wątpliwości.

Nie muszą, ale mogą

W poniedziałek Starosta Nowosolski Iwona Brzozowska, Członek Zarządu Sylwia Wojtasik oraz Sekretarz Powiatu Jarosław Dykiel spotkali się z reprezentantami stowarzyszeń z Bytomia Odrzańskiego, Nowego Miasteczka, Gminy Wiejskiej Nowa Sól, Kożuchowa, Siedliska, gminy Otyń oraz kilku organizacji z Nowej Soli. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele Urzędu Miasta w Nowej Soli, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie oraz Domu Pomocy Społecznej w Kożuchowie.

– Reprezentują Państwo grupę, która nic nie musi, ale wszystko może. Świat stoi przed wami otworem. Dlatego chcieliśmy zaprosić Państwa do współpracy. Jestem zdania, że Państwa doświadczenie jest bezcenne i powinniśmy z niego korzystać. Jesteście dużą grupą społeczną, z którą należy się liczyć i która powinna mieć pewne przywileje. Zanim jednak stworzymy ofertę dla seniorów, musimy zdiagnozować ich potrzeby. Liczymy na to, że z Państwa pomocą nam się to uda – mówiła Starosta Nowosolski Iwona Brzozowska.

Aktywność kluczem do długowieczności

Gościem spotkania była Grażyna Wyczałkowska, trener personalny. G. Wyczałkowska od wielu lat prowadzi zajęcia sportowe dla seniorów, współpracowała również z Wojewódzką Radą Seniorów. Swoim doświadczeniem oraz pomysłami będzie wspierała działania seniorów w Powiecie Nowosolskim.

– Nie ma leku na długowieczność, nie ma również tabletki, która zastąpiłaby ruch. W regularnej aktywności sportowej nie chodzi tylko o ładną figurę i odchudzanie – to są tematy drugorzędne. Dla mnie przede wszystkim ruch to profilaktyka zdrowia. Dlatego chciałaby z Państwem działać i propagować zdrowy styl życia – deklarowała G. Wyczałkowska.

Trenerka podkreślała, że form aktywności dla seniorów jest wiele. Najważniejsze jest, aby każdy wybrał taką, która sprawia mu przyjemność.

Giełda pomysłów

Wiele pomysłów na aktywizację seniorów przedstawili również inni uczestnicy spotkania. Wśród propozycji pojawiło się m.in. stworzenie powiatowego kalendarza imprez, organizacja spotkań tematycznych oraz szereg działań na rzecz osób chorych i niepełnosprawnych.

Jednym z pomysłów, który spotkał się z dużym zainteresowaniem, jest stworzenie Karty Seniora. Takie karty z powodzeniem funkcjonują w innych miastach i dają osobom starszym wiele korzyści np. rabaty w sklepach, instytucjach kultury, ośrodkach sportowych.

Formalności musi stać się zadość

– Widząc Państwa entuzjazm, jestem przekonana, że Powiatowa Rada Seniorów będzie działa z powodzeniem w naszym powiecie. Postaramy się jak najszybciej przygotować uchwałę Zarządu Powiatu Nowosolskiego, która powoła ją do życia. Chcielibyśmy, żeby każda z gmin miała w niej swojego przedstawiciela – zapowiada Członek Zarządu Sylwia Wojtasik.

Rada może liczyć do 15 osób. Pierwsza kadencja będzie trwała do 2024 roku. Informacja na temat zasad powołania Powiatowej Rady Seniorów i zgłaszania kandydatów zostanie zamieszczona w przyszłym tygodniu na stronie Powiatu oraz facebooku.