Będzie większy parking przy szpitalu?

128 miejsc postojowych przy nowosolskim szpitalu to wciąż za mało. Problem z parkowaniem może się zwiększyć, gdy placówka rozpocznie przebudowę i zamknie parking dla pracowników medycznych.

We wtorek Starosta Nowosolski Iwona Brzozowska zorganizowała spotkanie, którego tematem była rozbudowa parkingu przy szpitalu w Nowej Soli. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Lasów Państwowych, władze Nowej Soli, pracownicy szpitala oraz służby Starostwa.

Jeden parking to za mało

Przy szpitalu w Nowej Soli jest 128 miejsc postojowych – tych bezpośrednio przy budynku oraz tych na parkingu wybudowanym w 2015 roku przy ul. Północnej. Okazuje się, że to wciąż za mało. W godzinach przedpołudniowych, gdy do szpitala zgłasza się najwięcej pacjentów, kierowcy mają problemy z zaparkowaniem. Wielu z nich zostawia auta w pobliżu lasu.

Problem może przybrać jeszcze większą skalę. W tym roku ma się rozpocząć budowa nowego bloku operacyjnego w szpitalu w Nowej Soli. To bardzo ważna i potrzebna inwestycja. Jednak już teraz wiadomo, że budowa łączy się z zamknięciem parkingu przeznaczonego dla personelu medycznego szpitala.

Działka i projekt

W obecnej sytuacji jedynym rozwiązaniem problemu braku miejsc postojowych, z którym przyjdzie zmierzyć się pacjentom placówki, jest rozbudowa parkingu.

Pierwszym krokiem do realizacji tego przedsięwzięcia ma być wykonanie dokumentacji technicznej. Podczas wtorkowego spotkania Starosta Iwona Brzozowska zadeklarowała, że Powiat Nowosolski zajmie się oszacowaniem kosztów projektu.

Z kolei Wiceprezydent Jacek Milewski zapowiedział, że miasto poszuka możliwości zamiany gruntów z Lasami Państwowymi, aby pozyskać działkę na rozbudowę istniejącego parkingu przy ul. Północnej.

Potrzebne wsparcie gmin

Pozostaje jeszcze kwestia sfinansowania inwestycji.

– Problem parkingu dotyczy mieszkańców wszystkich gmin, dlatego podjęłam decyzję, że po raz kolejny zwrócę się do włodarzy gmin i miast naszego powiatu o wsparcie finansowe. Przypomnę jedynie, że istniejący parking wzdłuż ul. Północnej powstał właśnie w partnerskim montażu finansowym gmin Powiatu Nowosolskiego. Może i tym razem uda się wspólnie rozwiązać tak ważny problem pacjentów Szpitala . Mocno w to wierzę – zapowiada Starosta Iwona Brzozowska.