W związku z realnym zagrożeniem wystąpienia ognisk Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) Główny Lekarz Weterynarii apeluje do hodowców zwierząt gospodarczych oraz organizatorów imprez masowych o zachowanie procedur, które zapobiegają rozprzestrzenianiu się wirusa.
W ubiegłym tygodniu w Gorzowie Wielkopolskim odbyła się konferencja dotycząca ASF czyli Afrykańskiego Pomoru Świń. W wydarzeniu wziął udział Wicestarosta Waldemar Wrześniak.
Choć w naszym województwie nie odnotowano ognisk AFS temat jest wciąż monitorowany. Przypadki ASF u dzików stwierdzono na terenie czterech województw – podlaskiego, lubelskiego i warmińsko-mazurskiego oraz mazowieckiego. W związku z tym na terenie całego kraju konieczne jest wprowadzenie zasad, które pozwolą ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby.
W gospodarstwie
Główny Lekarz weterynarii przypomina hodowcom o konieczności bezwzględnego przestrzegania zasad bioasekuracji w gospodarstwach utrzymujących trzodę chlewną.
- Prawidłowego czyszczenia i dezynfekowania pojazdów do przewozu zwierząt (czyszczenie na sucho, mycie detergentem i płukanie wysokociśnieniowe, dezynfekcja powierzchni zewnętrznych pojazdów, dezynfekcja kabiny);
- Czyszczenia i dezynfekowania obuwia;
- Czyszczenia i dezynfekowania obuwia powierzchni wewnętrznych i zewnętrznych w budynkach gospodarstwa rolnego.
Na festynie
Najczęstszym sposobem zakażenia zwierząt jest bezpośredni lub pośredni kontakt ze zwierzętami zakażonymi. Rozprzestrzenianie się wirusa jest stosunkowo łatwe za pośrednictwem osób i pojazdów odwiedzających gospodarstwo, skażonego sprzętu i narzędzi, zwierząt mających swobodny dostęp do gospodarstwa (gryzonie, koty, psy), jak również przez skażoną paszę, wodę oraz skarmianie zwierząt odpadami kuchennymi (zlewkami) zawierającymi nieprzetworzone mięso zakażonych świń lub dzików.
Stąd apel do organizatorów imprez masowych, którzy powinni zwrócić szczególną uwagę na zapewnienie zdrowia publicznego. Należy przestrzegać kilku zasad (szczegóły na ulotce).