78. rocznica zakończenia II wojny światowej

Uroczystość odbyła się przy Pomniku Bohaterom Walk o PolskęNarodowy Dzień Zwycięstwa jest świętem państwowym obchodzonym od 2015 roku dla przypomnienia wydarzeń kończonych II wojnę światową w Europie. 8 maja 1945 roku o godz. 22.43 czasu środkowoeuropejskiego dowódcy armii hitlerowskich podpisali w Berlinie bezwarunkowy akt kapitulacji.

Rocznicę tamtych wydarzeń upamiętniły delegacje Powiatu Nowosolskiego, Miasta Nowa Sól, szkół, przedszkoli oraz miejskich i powiatowych jednostek organizacyjnych, które złożyły kwiaty pod Pomnikiem Bohaterom Walk o Polskę. Uroczystość uświetniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta Elektryk.

Jarosław Suski, przewodniczący Rady Powiatu Nowosolskiego wygłosił okolicznościowe przemówienie– Bezkres zniszczeń i ofiar II wojny światowej wywołał w ludziach lęk o przyszłość. Wojna była dramatem zarówno w sferze społecznej, jak i kulturalnej, politycznej oraz gospodarczej. Jej skutki pozostaną z nami już na zawsze. Wciąż wiec aktualne pozostaje pytanie, jak uniknąć powtórzenia tego kataklizmu. Czas, który upłynął od zakończenia wojny pokazał, że skutecznym rozwiązaniem może być współpraca, integracja w celu zapobiegania konfliktom oraz wzajemne wsparcie w pełni suwerennych państw na różnych polach – podkreślał Przewodniczący Rady Powiatu Jarosław Suski, który podczas uroczystości wygłosił okolicznościowe przemówienie.