74. rocznica zakończenia II Wojny Światowej

W środę 8 maja w południe przed pomnikiem Sybiraków na Skwerze Sybiraków w Nowej Soli odbyły się uroczystości związane z zakończaniem II Wojny Światowej. Symboliczny wieniec pod pomnikiem złożyli Wicestarosta Nowosolski Waldemar Wrześniak oraz Sekretarz Powiatu Jarosław Dykiel.

Samorządowcy z powiatu i miasta, miejscy radni, przedstawiciele Związku Sybiraków, dzieci i młodzież z lokalnych szkół, przedstawiciele instytucji i służb mundurowych oraz mieszkańcy spotkali się dziś na Skwerze Sybiraków w Nowej Soli, by uczcić pamięć bohaterów, którzy walczyli za wolność i niepodległość ojczyzny. Dziś mija 74 lata od zakończenia II Wojny Światowej.

7 maja 1945 roku został podpisany akt bezwarunkowej kapitulacji wojsk niemieckich.  8 maja nastąpiło przerwanie walk. Na kategoryczne żądanie Stalina 8 maja powtórzono podpisanie bezwarunkowej kapitulacji Wehrmachtu i innych sił III Rzeszy przed przedstawicielami trzech mocarstw sojuszniczych oraz Francji. II Wojna Światowa trwała 6 lat.

Podczas uroczystości delegacje, które wzięły udział w obchodach, złożyły pod Pomnikiem Sybiraków kwiaty oraz znicze.