3 Spółki Wodne z dotacjami Powiatu na 2021 r.

Zarząd Powiatu Nowosolskiego podzielił pieniądze dla spółek wodnych z terenu powiatu nowosolskiego. W tym roku powiatowe dotacje trafią do spółek działających na terenie gmin Kolsko, Kożuchów i Gminy Wiejskiej Nowa Sól. – Działalność spółek wodnych oceniamy bardzo wysoko. Chylę czoła przed wszystkimi, którzy zrzeszają się i biorą sprawy w swoje ręce. Cieszę się, że to już kolejny rok, kiedy spółki przy naszym wsparciu finansowym systematyczne robi dobrą robotę – podkreśla Starosta Iwona Brzozowska.

Zdjęcie oczyszczonego rowu melioracyjnego fot. Gmina Wiejska Nowa Sól9 kwietnia upłynął termin składania wniosków spółek wodnych o udzielenie dotacji celowej z budżetu Powiatu Nowosolskiego. W wyznaczonym terminie wpłynęły trzy wnioski, które spełniły wymagania formalne i merytoryczne.

100 tys. do podziału

Na funkcjonowanie spółek, podobnie jak w latach ubiegłych, w budżecie została zapisana kwota 100 tys. zł, która została podzielona pomiędzy 3 spółki:

• Gminna Spółka Wodna w Kolsku – 30 000 zł,
  • Gminna Spółka Wodna Kożuchów – 25 000 zł,
  • Gminna Spółka Wodna Nowa Sól – 35 000 zł.

Warto zaznaczyć, że każda ze spółek otrzymała dotacje w wysokości, o którą starała się we wniosku.

Co uda się zrobić dzięki dofinansowaniu Powiatu w 2021 r.?

Spółka Wodna w Kożuchowie planuje przeprowadzić drenaż na działkach rolnych w Mirocinie Średnim oraz wykoszenie łąk w Studzieńcu, Mirocinie Dolnym i Kożuchowie i odmulenie i pogłębienie rowów w Mirocinie Dolnym, Mirocinie Średnim i Kożuchowie.

W planach Gminnej Spółki Wodnej z Kolska jest odmulenie i wykoszenie ponad 14 km rowów oraz wymian a4 przepustów w miejscowościach Tyrszeliny, Kolsko i Lipka.

Z kolei prace Gminnej Spółki Wodnej z Nowej Soli będą polegały na odtworzeniu blisko 2 km odcinka rowu w Jodłowie oraz odmuleniu i koszeniu rowów w Przyborowie, Kiełczu i Lubięcinie.

2020 r. w liczbach

W 2020 r. 3 spółki wodne, które otrzymały dotację Powiatu Nowosolskiego zrealizowały prace na blisko 28 km rowów (GSW Nowa Sól – 10,2 km, GSW Kożuchów – 1,7 km, GSW Kolsko – 15,8 km). Wartość wszystkich zadań zrealizowanych przez spółki to ponad 150 tys. zł (GSW Nowa Sól – 82 086 zł, GSW Kożuchów – 43 tys. zł, GSW Kolsko – 26 230 zł).