11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości

W środę 11 listopada br. przedstawiciele Zarządu Powiatu Nowosolskiego oraz Rady Powiatu wzięli udział w obchodach Dnia Niepodległości. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą z udziałem pocztów sztandarowych.

Następnie ulicami miasta wszyscy przeszli na plac Powstańców Śląskich i Wielkopolskich
by złożyć wieńce pod Pomnik Bohaterów Walk o Polskę. Ksiądz Kanonik Jan Truty dokonał poświęcenia pomnika. Nowosolski harcerz Związku Harcerstwa Polskiego i strzelec z jednostki strzeleckiej 3006 oraz uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 8 im. Janusza Korczaka w Nowej Soli dokonali uroczystego i symbolicznego zapalenia znicza pod nowo wybudowanym pomnikiem.

Następnie zabrał głos Prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz oraz Przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Piotr Szyszko.

Obchody uświetniła Kompania Honorowa Wojska Polskiego z 34 Brygady w Żaganiu. Świadkami tej historycznej i podniosłej uroczystości byli przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, kombatanci, harcerze oraz licznie przybyli mieszkańcy miasta.

Pomnik powstał ze składek mieszkańców Nowej Soli i stał się symbolem wspólnych starań
i wysiłków Nowosolan złożonych w hołdzie wszystkim Bohaterom przelewającym krew za wolność Polski.